Передзвоніть мені
0

Особливості вибору автоматичного вимикача для забезпечення захисту побутової електропроводки

07.06.2018

Хоча в Україні модульні автоматичні вимикачі досить давно, в більшості сучасних квартир і будинків (особливо тих, які були побудовані раніше 2000 року) електропроводка і раніше захищається радянськими старими автоматами серій АЕ або АБ або настільки ж древніми пробками-запобіжниками (також нерідко використовується пробка автомат).
Чому це погано? Випускалися в Радянському Союзі автоматичні вимикачі серій АЕ і АБ вже давно і безнадійно застаріли. Крім цього, вони відрізняються поганими експлуатаційними характеристиками, а також незадовільними розмірами і дизайном, на які в радянські часи уваги і зовсім не звертали. Здатність, яка відключає, тобто максимальний струм, відключаючи який, автоматичний вимикач залишається працездатним, автоматів АЕ1031 була не більше 2кА.
Можливо, в радянські часи цього показника було досить, зважаючи на не надто велике навантаження на побутові мережі. Сьогодні ж кількість електроприладів, які використовуються середньостатистичної сім'єю, значно збільшилася. Одночасно з цим зросли і рівні струмів короткого замикання. Через це відключає здібності автоматичних вимикачів колишніх серій вже не вистачає для забезпечення безпечної та надійної захисту електропроводки.

При використанні ж пробок-запобіжників, калиброванная плавкахвставка рано чи пізно замінюється «жучком», зробленим з більш товстого дроту (іноді може використовуватися навіть болт М8, які не перегоряє ніколи). Подібні рішення дуже часто призводять до пожежі (число пожеж, викликаних замиканнями в електропроводці, а особливо в приватному секторі в зимовий період, стабільно залишається високим). Пробка-автомат являє собою перехідну ланку від пробки-запобіжника до автоматичного вимикача. Останньому притаманні недоліки, аналогічні недоліків, наявних у вищезазначених автоматів серій АЕ і АБ, наприклад, низька відключає здатність.

До того ж, будь-який пристрій має свій термін експлуатації. Стосується це і до автоматичних вимикачів. У міру збільшення терміну експлуатації вимикача, збільшується перехідний опір на силових контактах цього пристосування, що призводить до збільшення його нагрівання і підвищення ймовірності виникнення небезпечної аварійної ситуації. Але після багаторічної експлуатації частіше виникає зворотна ситуація - при перевантаженні або короткому замиканні спрацьовування автоматичного вимикача не відбувається (наприклад, через те, що «залипають» контакти), що стає зазвичай причиною пожежі.

Все це говорить про те, що необхідно міняти вищеназвані застарілі прилади на сучасні пристрої, що забезпечують якісний захист від перевантажень і коротких замикань - модульні автоматичні вимикачі. Сьогодні саме модульні вимикачі є найбільш простим, доступним, надійними естетичним пристроєм для захисту електропроводки від надструмів.

  • Як же слід вибирати і встановлювати автоматичний вимикач?

Найкраще, щоб це робив кваліфікований електрик, але хорошого фахівця буває складно знайти. Спробуємо самостійно розібратися в даному питанні. Розглянемо конструкцію автоматичного модульного вимикача, взявши за зразок автомат E.NEXT standart.

Автоматичний вимикач - складається з наступних конструктивних елементів:
• Корпус вимикача, виготовлений з який не підтримує горіння матеріалу.
• Комбінований расцепитель - електромагнітний і теплової. Тепловий расцепитель має вигляд біметалічної пластини, виготовленої з 2-х металів, що характеризуються різними коефіцієнтами температурного розширення. Під час проходження по цій пластині струму, вона, нагріваючись, починає згинатися, впливаючи при цьому на механізм вільного розчеплення. Расцепитель електромагнітний включає в себе котушку і сердечник. Сердечник при проходженні струму по котушці втягується в неї, впливаючи на механізм вільного розчеплення.
• відключати автомат при впливі расцепителя механізм вільного розчеплення.
• Нерухомий і рухливий силові контакти. У нерухомому контакті присутній серебросодержащий напайку (вміст срібла у автоматів E.NEXT standart - не менш 99,3 відсотка), яка зменшує перехідний опір і підвищує при цьому електричну зносостійкість автомата. Варто зауважити,
що є виробники, які економлять на виготовленні контактних напайок і використовують серебросодержащие сплави, які більш доступні за ціною. Також вони можуть робити напайки мідними або навіть латунними з напиленням на них срібла або зовсім обходитися без срібла.
• Дугогасительная камера - включає в себе дев'ять металевих пластин, укладених в Фіброкартон і призначається для гасіння електродуги, що виникає при відключенні автомата під час аварійних ситуацій і під навантаженням між його силовими контактами. За ламелі рухомого контакту електрична дуга втягується в камеру, де вона ділиться на більш дрібні, після чого згасає.
• Контактні затискачі, до яких приєднуються зовнішні провідники харчування.

• Гвинт юстувальні, призначений для настройки в заводських умовах теплового розчеплювача.
• Рукоятка включення автомата.
• Засувка на Дін-рейку, що має два фіксованих положення.
На прикладі цього ж автомата розглянемо особливості маркування автоматичних вимикачів, що допоможе вам при виборі відповідного автоматичного вимикача.

Характеристики, які вказуються на автоматичному вимикачі:
• марка торгова - E.NEXT;
• серія та найменування - e.mcb.45.1 standard;
• номінальну напругу, а також частота - 230/400 В, 50 Гц;
• маркування положення вимкнено / включено;
• кількість полюсів - один;
• час-струмовий характеристика - C;
• номінальний струм - 16 (A);
• клас струмообмеження - 3;
• номінальна відключаюча здатність - 4,5 кА.

 

  • Оскільки на вибір автомата найбільший вплив роблять чотири останні пункти, розглянемо їх більш детально.

Вибираючи відповідний автоматичний вимикач, перш за все, слід визначити його номінальний струм. Це максимальна величина струму, яку вимикач здатний нескінченно довго проводити при температурі навколишнього середовища, яка була обговорена виробником приладу, без перевищення максимальних температур струмоведучих частин.

Слід враховувати, що автоматичний вимикач повинен захищати від надструмів електропроводку, а зовсім не техніку і обладнання. Це означає, що автомат забезпечує захист дроту, що йде до розетки, але не включений в цю розетку праска або комп'ютер. Тим більше, автоматичний вимикач не здатний забезпечити захист людини від ураження його електрострумом. Для цієї мети призначені пристрої захисного відключення. У будь-якого електричного пристрою є захист від замикань або перевантажень - теплові реле, плавкі запобіжники та ін. Тому при виборі номінального струму автоматичного вимкнення враховується, в першу чергу, перетин проводів, а лише потім в розрахунок береться електричне навантаження. При цьому номінальний струм автомата не повинен ніколи перевищувати струм, максимально допустимий для даного перетину дроту.

У будинках старої споруди проводка зазвичай виготовляється з алюмінієвого дроту перетином 2,5 кв. мм, тому навантаження не повинна перевищувати 5 кВт. Номінал ж автоматичного вимикача в цьому випадку не повинен бути більше 20А. На практиці ж навантаження на подібну проводку часто буває набагато більше, тому відбувається спрацьовування апаратів захисту. Деякі неписьменні електрики радять використовувати автомат номіналом побільше або ж ставлять «жучок» у пробку-запобіжник, що може закінчитися вельми плачевно.

Наступний крок при виборі відповідного автоматичного вимикача - це вибір правильної времятоковой характеристики. Як ми вже згадували, електромагнітний і теплової расцепители призначені для запобігання різних видів аварійних ситуацій. Електромагнітний реагує на коротке замикання, а теплової - на перевантаження. Електромагнітний вимикач спрацьовує миттєво, тоді як теплової - з витримкою часу. Для забезпечення захисту побутової електропроводки зазвичай використовуються автомати характеристик С і В, основним відмінність яких є зона спрацювання електромагнітного розчеплювача. Для характеристики В при коротких замиканнях спрацьовування відбувається при величині струму від трьох до п'яти номіналів автомата, а для характеристики С - від п'яти до десяти. Автомати, що мають времятоковую характеристику В, зазвичай використовуються в електромережах з неіндуктівний або слабоіндуктівной навантаженням (нагрівальні елементи, обігрівачі, лампи розжарювання та ін.) І в мережах, в яких високий рівень струмів короткого замикання небажаний (наприклад, в будинках, що мають стару проводку ). Автомати, що мають времятоковую характеристику С, застосовуються для захисту електромереж з навантаженням, яка передбачає середні пускові струми (телевізори, пральні машини, холодильники, світильники, в яких використовуються люмінесцентні лампи та ін.).

Існують також автомати, які мають времятоковую характеристику D. Наприклад, це електромагнітний расцепитель, що спрацьовує при токах від десяти до двадцяти номіналів. Автомати такого типу використовують, наприклад, в ланцюгах, в яких є велика кількість люмінесцентних світильників. Для побутової проводки такі автомати використовувати небажано.

Третій крок при виборі відповідного автоматичного вимикача - вибір його відключає здібності (максимального струму, при якому прилад здатний відключити струм, залишившись при цьому працездатним).
У деяких європейських державах (Австрії, Німеччини та ін.) Заборонено використання автоматичних вимикачів, що відключає здатність яких менше 6кА. У Росії відключає здатність використовуваних захисних апаратів повинна бути не менше 3 кА на струми (номінальні) до 25 А, 6 кА на струми до 63 А, 10 кА
на струми до 125 А. Здатність, яка відключає автоматичних вимикачів, які використовуються в Україні, поки суворо не регламентується. Сьогодні в Україні практично не використовуються модульні автомати, відключає здатність яких становить менше 4,5кА. Цього цілком достатньо для захисту побутової проводки, виготовленої з алюмінієвого дроту. При використанні ж мідних проводів бажано збільшити здатність, що відключає автоматичних вимикачів. У цьому випадку більше підійдуть автоматичні вимикачі серії «ENEXT» e.pro.

Від серії e.industrial їх відрізняє велика стійкість з електродинамічним зусиллям і використання посилених контактних затискачів.

Ще один важливий момент при виборі відповідного автоматичного вимикача, який надає безпосередній вплив на довговічність, надійність і безпеку електропроводки, - це клас струмообмеження. Принцип струмообмеження автоматичного вимикача полягає в тому, що харчування захисної ланцюга відключається раніше, ніж струм короткого замикання досягає свого максимального значення. Раннє відключення живлення захищається ланцюга забезпечує збільшення періоду експлуатації електропроводки. Відбувається це завдяки тому, що ізоляція проводки не береться підвищеного нагріву, а також електродинамічним зусиллям, які виникають при коротких замиканнях. Це забезпечує зниження ризику появи пожежонебезпечних ситуацій.

Виділяється 3 класу струмообмеження - перший, другий і третій. Характеристикою класу струмообмеження є період з того моменту, коли силові контакти вимикача починають розмикатися і до часу повного гасіння електродуги. Вказується клас струмообмеження зазвичай під значенням відключає здібності в чорному квадраті. Деякі виробники вказують його на бічній грані корпусу. Зверніть увагу, що автомати першого класу струмообмеження не маркується.

Підіб'ємо підсумки вищесказаного:
1. Вибирати автоматичний вимикач слід виходячи з перетину захищається кабелю або проводу. Номінальний струм і навантаження автомата повинні бути не більше допустимого навантаження на провід цього перетину.
2. Щоб забезпечити захист старої проводки, слід використовувати автоматичні вимикачі, які мають времятоковую характеристику В. Автомати з такою характеристикою необхідно використовувати і для захисту ланцюгів, забезпечених лампами розжарювання, а також нагрівальними приладами. В інших випадках
використовують автомати, які мають характеристику С.
3. Не можна, щоб в разі алюмінієвої проводки відключає здатність вимикача становила менше 4,5кА, а в разі мідної проводки - менше 6кА.
4. Клас струмообмеження повинен бути не нижче другого, а краще - третього.
Слід згадати також про існування великої кількості підроблених автоматичних вимикачів на українському ринку. Одним з небагатьох брендів, підробити які сьогодні вкрай складно, є ТМ «ENEXT». Купуючи продукцію цієї торгової марки, ви можете не сумніватися в її достовірності, надійності і якості.

Дотримуйтесь технікb безпеки, захистіть своїх близьких і своє житло. Сподіваємося, що допомогли Вам розібратися в такому досить непростому питанні.